Filistin Ulusal Konseyi’nde İstişare Toplantısında Ateşkes Tartışması

featured

Bedran: Ateşkes Anlaşması Tam ve Kapsamlı Olmalı

Filistin direniş gruplarının temsilcileri, Şam’daki Filistin Ulusal Konseyi binasında Gazze’deki son gelişmeleri ele aldıkları istişare toplantısında bir araya geldi. Bedran, konuşmasında müzakerelerin tam ve kapsamlı ateşkesi, İsrail ordusunun Gazze’den çekilmesini, yerinden edilenlerin evlerine dönmesini, yardım ve imar çalışmalarına başlanmasını ve esir takası anlaşmasını içermesi gerektiğini vurguladı.

Bedran: Filistin Halkı İsrail’in İsrarına Teslim Olmayacak

Bedran, Filistin halkının İsrail’in Refah’a girişini engellemesinin kendisini daha da tecrit ettiğini belirtti. Tüm bölgesel ve uluslararası taraflara Netanyahu hükümetine baskı kurma çağrısında bulunan Bedran, Filistin halkının direnme hakkını kullanmaya devam edeceğini vurguladı.

Hamas: Ateşkes Önerisini Onayladı

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, 6 Mayıs’ta Katar ve Mısır’a Gazze’de ateşkes anlaşması önerilerini onayladıklarını duyurmuştu. Ancak İsrail Savaş Kabinesi, bu onayın ardından Refah’ta saldırılarına devam kararı almıştı.

İsrail ordusu, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki mahallelerin boşaltılmasını istemiş ve Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatmıştı. Hamas, İsrail’in arabulucuların ateşkes teklifini reddetmesinin ardından, esir takası anlaşması ve Gazze’deki ateşkes stratejisini gözden geçireceğini açıklamıştı.