Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanlık Seçimlerinde Abinader Zaferi

featured

Abinader Yüzde 58,85 Oy Alarak Devlet Başkanı Seçildi

Dominik Cumhuriyeti’nde yapılan devlet başkanlık seçimlerinde, sandıkların yüzde 50’sinin açılması sonucunda Modern Devrimci Parti (PRM) adayı Abinader, oyların yüzde 58,85’ini alarak devlet başkanı seçildi. Rakiplerini geride bırakan Abinader, halkın büyük desteğiyle zaferini ilan etti.

Rakipler Yenilgiyi Kabul Etti

Halk Gücü (FP) adayı eski Devlet Başkanı Leonel Fernandez yüzde 26,9 oy alırken, Dominik Kurtuluş Partisi’nin (PLD) adayı mevcut Santiago Belediye Başkanı Abel Martinez ise yüzde 10,72 oy aldı. Abinader’in siyasi rakipleri Fernandez ve Martinez, yenilgiyi kabul ederek Abinader’i tebrik ettiler.

Abinader: “Tüm Dominiklilerin Devlet Başkanı Olacağım”

Devlet Başkanı Abinader, rakiplerinin kendisini arayarak tebrik ettiğini belirterek, “Tüm Dominiklilerin devlet başkanı olacağım. Halk, açıkça değişimi destekledi. Demokratik yarış için rakiplerime teşekkür ediyorum.” dedi. Abinader, 2024-2028 yılları arasında bir kez daha ülkeyi yönetecek.

Abinader’in Partisi Sandalye Dağılımında Çoğunluğu Elde Etti

Seçimlerin ardından Abinader’in partisi, Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki sandalye dağılımında da çoğunluğu elde etti. Böylece Abinader, ülkeyi yönetirken partisinin de güçlü bir şekilde destekleneceği belirtildi.

Dominik Cumhuriyeti’nde halk, yeni devlet başkanını ve meclis üyelerini belirlemek için büyük bir katılımla sandık başına gitmişti.