Arjantin’de Ekonomik Reform Paketi Protesto Edildi

featured

Devlet Başkanı Javier Milei’nin hükümetinin ekonomik reform paketine karşı Buenos Aires’te binlerce kişi protesto düzenledi.

Protesto ve Çatışmalar

Kongre önünde toplanan binlerce kişi, Ekonomik Reform Paketi’ne karşı sert tepki gösterdi ve polisle çatıştı. Göstericiler polise molotof kokteyli ve taşlarla saldırırken güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla karşılık verdi. Olaylarda 40 kişi yaralandı ve 30 eylemci gözaltına alındı.

Muhalefet ve Destekçiler

Protestoya sosyal örgütler, sol partiler, emekliler, öğretmenler ve sendikalar destek verdi. Muhalefet milletvekili Mariano Recalde, çalışanların zarar göreceğini belirterek reformun geriye gideceğini ifade etti. İktidar partisinden Bartolome Abdala ise reformun Arjantinlilerin selameti için önemli olduğunu vurguladı.

Devlet Başkanı ve Maliye Bakanı

Devlet Başkanı Milei, yasaların hızlıca kabul edilmesi gerektiğini belirtirken Maliye Bakanı Caputo, reform paketinin ekonomik koşulların düzelmesine yardımcı olacağını savundu.

Tartışmalı Reform Paketi

Ekonomik reform paketi, serbest piyasa ekonomisini güçlendirme ve devlet müdahalesini azaltma amacı taşıyor. Özel sektör yatırımlarını artırmayı hedefleyen hükümet, özelleştirmeleri de gündeme getiriyor. Muhalefet tarafından eleştirilen yasa, Senato’da görüşülmeye devam ediyor.