Almanya Hükümeti: İsrail’in Gazze Saldırısı İncelenmeli

featured

Almanya Hükümeti, İsrail’in Gazze’deki Saldırısını Değerlendirdi

Almanya Hükümeti Sözcüsü, Hebestreit, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, İsrail’in dün Gazze’de mülteci kampını bombalamasıyla ilgili uluslararası hukuku ihlal edip etmediğine ilişkin soruyu yanıtladı.

Almanya’nın Tutumu

Hebestreit, böyle bir sonuca varmadan önce dikkatli olunması gerektiğini belirtti ve İsrail savcılığının saldırıya endişesini dile getirdiğini ve konunun incelendiğini açıkladı. Almanya Başbakan Yardımcısı Robert Habeck, Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Başbakan Olaf Scholz’un, İsrail’in Hamas’a karşı savunmasında uluslararası hukuka uyması gerektiğini defalarca vurguladığını ifade etti.

Uluslararası Hukuk ve Savaş Suçu

Hebestreit, “Her halükarda bir hata yapıldı, bunu şimdiden söyleyebiliriz.” ifadesini kullanarak, eğer böyle bir suç işlendiğine dair kanıt bulunursa Alman hükümetinin Sayfahaber.com kesinlikle kınayacağını belirtti. Uluslararası hukuka göre savaş suçu olup olmadığının, olayı tam olarak bilen hukukçulara bırakılması gerektiğini vurguladı.

UAD Kararları ve İsrail’e Yapılan Çağrı

Hebestreit, Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) İsrail’in Refah’a saldırılarını durdurmasına hükmettiğini hatırlattı. Almanya Başbakanı Scholz’un bu konuda İsrailli mevkidaşı ile yaptığı toplantıda Refah’a yönelik saldırılara karşı uyarıda bulunduğunu aktardı. Hebestreit, Alman Hükümetinin bu talebini birçok kez tekrarladığını ve bu konuda kararlı olduklarını ifade etti.

Hebestreit ayrıca İsrail’in uluslararası hukuk çerçevesinde kendini savunma hakkını desteklediğini belirtti.